منو سایت

OneNote چیست – وب سایت آموزش آفیس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
OneNote چیست - وب سایت آموزش آفیس

OneNote چیست؟
تاریخچه OneNote
اصول کار با OneNote
OneNote برای ابزارهای مختلف
منابع آموزشی OneNote

قبل از اینکه OneNote را تعریف کنیم، این بحث را با چند سوال شروع می کنیم:

آیا می توانید هنگام یادداشت برداری با دفترچه یادداشت صدا، متن یا تصویر اضافه کنید؟

آیا امکان جابجایی صفحات در دفترچه وجود دارد؟

اگر به مسافرت می روید یا به سمیناری دعوت می شوید می توانید تمام دفترچه ها را با خود حمل کنید؟

آیا واقعاً می توانید مدل ذهنی را که برای خود متصور هستید با دفترچه های معمولی پیاده سازی کنید؟

اگر بتوانید تمام کارهای بالا را با دفترچه های کاغذی انجام دهید، واقعا چقدر سریع و دقیق هستید؟

OneNote مکانی برای جمع آوری، سازماندهی، یافتن و به اشتراک گذاری اطلاعات است. انواع مختلف یادداشت ها را می توان در نوت بوک ها، فصل ها و صفحات OneNote ذخیره کرد. OneNote را می توان نسخه الکترونیکی نوت بوک های کاغذی معمولی در نظر گرفت. تصویر زیر گویای همه چیز است.

OneNote چیست - وب سایت آموزش آفیس

تاریخچه OneNote

در سال 2003 برنامه OneNote به عنوان یک برنامه جداگانه از Office 2003 نصب شد و البته عملکرد آن در مقایسه با OneNote فعلی پایین تر بود. از آنجایی که کاربران OneNote پیشنهادات خود را به مایکروسافت برای رفع نواقص ارائه کردند و افزونه های مختلفی برای آن نوشته شد، مایکروسافت نسخه جدید خود را در نسخه Office 2007 قرار داد و در حال حاضر نسخه 2010 OneNote به عنوان آخرین نسخه این نرم افزار در بازار موجود است. از طریق تغییر ظاهر OneNote و تبدیل منوهای ثابت آن به منوهای موبایل و نواری و افزودن چندین ویژگی دیگر.

اصول کار با OneNote

همانطور که می دانید اکثر برنامه های ویرایش کامپیوتری (از جمله ویرایش عکس، متن، ویدئو و …) فایلی را در کامپیوتر برای ذخیره اطلاعات ایجاد می کنند. OneNote به عنوان یک برنامه جمع‌آوری و طبقه‌بندی اطلاعات، این محدودیت را نقض می‌کند و اطلاعات را در قالب پوشه‌ها و فایل‌های تو در تو ذخیره می‌کند. یعنی همان کاری که با ایجاد دستی پوشه هایی برای طبقه بندی فایل های برنامه های دیگر امکان پذیر شد.
OneNote دارای پنج کلاس پایه برای طبقه بندی اطلاعات است که با توجه به اینکه یکی از کلاس ها می تواند به صورت تودرتو باشد، می توان آنها را به طور نامحدود طبقه بندی کرد.طبقه بندی اطلاعات در OneNote به شرح زیر است:

دفترچه یادداشت: بالاترین سطح ذخیره سازی اطلاعات است که در قالب یک پوشه ذخیره می شود و شامل گروه هایی از فصل ها و فصل ها می شود.
گروه بخش: سطح پایینی ذخیره سازی اطلاعات به صورت یک پوشه در پوشه دفترچه یادداشت ذخیره می شود و شامل گروه های دیگر از فصل ها و فصل ها می شود.
بخش: سطح ذخیره سازی که حاوی صفحات یادداشت است. فصل در حافظه کامپیوتر ذخیره می شود.
صفحه: صفحات برای وارد کردن اطلاعات هستند. اطلاعاتی که در بخش ویرایش OneNote وارد می کنید در صفحات ذخیره می شود. البته تمام صفحات یک فصل در فایل مربوط به آن فصل ذخیره می شود و هر کدام فایل جداگانه ای ندارند.
صفحه فرعی: همان صفحاتی هستند که در هدر صفحه به صورت تورفتگی ظاهر می شوند و زیرمجموعه ای از یک صفحه هستند و می توانید اطلاعات دقیقی در مورد محتوای یک صفحه مانند انتقاد و ابهام و … نگه دارید. در این قالب

شایان ذکر است که برای نوشتن یادداشت در OneNote حداقل به یک دفترچه یادداشت، یک فصل و یک صفحه نیاز دارید.
اما نکته بسیار مهم این است که بر خلاف اکثر برنامه ها، OneNote ابتدا نام نوت بوک و محل ذخیره سازی را از شما می پرسد و سپس به طور خودکار تغییرات شما را همزمان ذخیره می کند. این برای محافظت از اطلاعات شما در برابر خطراتی مانند قطع برق یا خرابی سیستم و غیره است که یک ویژگی عالی OneNote است. بنابراین محتوای خود را در OneNote بنویسید و خارج شوید. سوال همیشگی برنامه های دیگر که “تغییرات را ذخیره می کند؟” دیده نخواهد شد

OneNote برای ابزارهای مختلف

می توانید از OneNote در موارد زیر استفاده کنید:

سیستم خانه

لپ تاپ

تبلت ها (اندروید و آیوس) – WebDose هشت تبلت RT دارای مجموعه آفیس و برنامه Onenote هستند.

تلفن همراه (اندروید و آی او اس)

و مهمتر از همه، برنامه OneNote را در وب همراه خود داشته باشید.

OneNote چیست - وب سایت آموزش آفیس

منابع آموزشی OneNote

کتاب های فارسی یک نوت
فیلم آموزشی One Note
شروع کار با OneNote 2010
میانبرهای صفحه کلید برای Microsoft Office OneNote 2007

منبع

آموزش-فارسی-یک-نت-2016

OneNote چیست - وب سایت آموزش آفیس