منو سایت

تفاوت #C و Python – CodeFriend.ir

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

تا یک تیز و پایتون هر دو محبوب ترین زبان های برنامه نویسی سال 2019 هستند. هر دو بر اساس اصول شی گرا هستند، نحو ساده و قابل فهمی دارند و همچنین توسعه سریع و قدرت خوبی را ارائه می دهند. قبل از تفاوت بین سی شارپ و پایتون می خواهیم نگاهی کوتاه به هر یک از آنها بیندازیم تا تفاوت ها را بهتر درک کنیم.

پیشنهاد باورنکردنی کدفرند دسترسی به تمامی دوره های آموزشی کدفرند تنها با 59 هزار تومان


زبان برنامه نویسی #C

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است که کاملاً مبتنی بر ساختار زبان است درجه سانتی گراد و C++ دنبال می شود اما بسیار مدرن است و همچنین یادگیری آن بسیار آسان تر است. این زبان شی گرا که توسط مایکروسافت توسعه یافته است شباهت های زیادی با زبان برنامه نویسی جاوا دارد. کدهای نوشته شده به زبان # درجه سانتیگراد آنها را می توان بر روی پلتفرم های مختلف کامپایل کرد و ویژگی های بسیار قدرتمندی دارند:

 • تحت NET. این یک قاب است
 • جزء گرا است
 • این یک زبان ساختاریافته سطح بالا است
 • نحو ساده ای دارد و یادگیری آن آسان است
 • کتابخانه های استاندارد زیادی وجود دارد
 • و…

ساختار پایه سی شارپ مشابه سی پلاس پلاس و جاوا F. تعریف فضای نام، کلاس (مواد و روش ها و متغیرها) روش اساسی و… در زیر یک برنامه C# ساده است که نام کاربری را چاپ می کند:

using System;
namespace PrintNameApplication {
  class PrintUserName {
   static void Main(string[] args) {
     /* Write user name to console */
  String userName;
userName = Console.ReadLine();
     Console.WriteLine("Hello, " + username + ". How are you today?");
   }
  }
}

توضیح در مورد کدهای بالا:

 • کلمه کلیدی use مانند کلمات import یا include در زبان های دیگر باعث می شود تا ویژگی ها و عملکردهای خاصی از زبان سی شارپ به فایل وارد شود و بتوانیم از آنها استفاده کنیم. در یک برنامه سی شارپ، کلمه کلیدی use را می توان بارها استفاده کرد.
 • فضای نام شامل تعدادی کلاس است. اگر چندین کلاس با یک نام در برنامه وجود داشته باشد، هر کلاس به طور منحصر به فرد توسط فضای نام شناسایی می شود. فضای نام از با استفاده از سیستم به برنامه وارد می شود.
 • کلاس حاوی یک متد (روش اصلی) است. وقتی برنامه را اجرا می کنیم، متد main اجرا می شود. این روش نقطه شروع تمام برنامه های سی شارپ است.
 • در این برنامه از کاربر ورودی می گیریم و با یک پیغام نمایش می دهیم. از آنجایی که ما این ورودی را از طریق کنسول دریافت می‌کنیم، از برخی روش‌های پایه سی شارپ مانند ReadLine() و WriteLine() استفاده کردیم.

مزایای سی شارپ

سی شارپ از دات نت. از یک فریمورک بسیار قدرتمند استفاده می کند. همچنین اگر جاوا بلد هستید و می خواهید به دات نت بروید. بیا، یادگیری سی شارپ می تواند برای شما بسیار مفید و سریع باشد. برخی از مزایای سی شارپ:

 • ساده، قدرتمند و مقیاس پذیر
 • کدنویسی ایمن، C# اجازه استفاده از فرمت های کدنویسی ناامن را نمی دهد
 • سرعت اجرا و کامپایل سریع
 • یک زبان برنامه نویسی ساخت یافته
 • و…

پیشنهاد باورنکردنی کدفرند دسترسی به تمامی دوره های آموزشی کدفرند تنها با 59 هزار تومان


زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون نیز مانند سی شارپ یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است. اکثر ویژگی های آن شبیه به C و جاوا است. یادگیری آن بسیار آسان است و در کل زبانی که امکانات زیادی دارد. از آنجایی که پایتون از بسیاری از زبان های برنامه نویسی مشتق شده است، بهترین ویژگی های همه این زبان ها را در خود جای داده است. اگر تازه کار هستید و می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید، حتما پایتون شاید بهترین گزینه برای شما باشد. (دوره آموزش جامع پایتون در کدفرند)

برخی از ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون:

 • پشتیبانی از برنامه نویسی شی گرا و برنامه نویسی ساختاری و عملکردی
 • یادگیری آسان، کدنویسی و خواندن آسان، و نگهداری آسان
 • این دارای بسیاری از کتابخانه های استاندارد است – می تواند بر روی سیستم عامل هایی مانند ویندوز، مک و یونیکس اجرا شود
 • و…

این بار می خواهیم همان برنامه PrintName بالا را در زبان برنامه نویسی پایتون بنویسیم:

# print name
name = input("Enter your name-")
print("Your name is ", name)

چیزی که با نوشتن حدود 10 خط کد به زبان سی شارپ به دست آوردیم، فقط با 2 خط کد در پایتون نوشتیم. کدنویسی پایتون بسیار شبیه به نوشتن جملات انگلیسی است! توجه داشته باشید که در انتهای کدهای پایتون نماد ; وجود ندارد. با استفاده از نماد نظر دهید # انجام شد نظر در سی شارپ یا نماد */ انجام شد در پایتون دیگر اعلان نوع نداریم. یعنی برای تعریف متغیر کافی است نام متغیر را بنویسید و نوع داده متغیر توسط خود پایتون تشخیص داده می شود. (مانند زبان PHP). همچنین در ابتدای کد چیزی وارد نمی کنیم

مزایای پایتون

 • پایتون را می توان با زبان ها و پلتفرم های دیگر با استفاده از بسته پایتون ادغام کرد
 • بسیاری از کتابخانه های استاندارد پایتون شامل رابط های سیستم عامل و ابزارهای وب سرویس هستند
 • پایتون رایگان و متن باز است
 • و…

پیشنهاد باورنکردنی کدفرند دسترسی به تمامی دوره های آموزشی کدفرند تنها با 59 هزار تومان


تفاوت بین سی شارپ و پایتون: کدامیک مزایای بیشتری دارد؟

اکنون که درک اولیه ای از هر دو زبان برنامه نویسی محبوب سی شارپ و پایتون داریم، می توانیم تفاوت های بین هر یک از این زبان ها را بررسی کنیم.

تا یک تیز

این برنامه توسط مایکروسافت توسعه یافته است و از چارچوب برنامه نویسی شی گرا استفاده می کند. کامپایلر سی شارپ در صورت وجود مشکل در کد نوشته شده با خطا مواجه می شود. سی شارپ از دات نت. پشتیبانی از قاب نحوی سازمان یافته تر و ناسازگار دارد. سی شارپ یک زبان ثابت است. این بدان معنی است که همه چیز باید ساخته و کامپایل شود.

به لطف استفاده از چارچوب CLI که مخفف Command Language Inferstructer است، سی شارپ سرعت و قدرت بهتری دارد. پشتیبانی از کتابخانه سی شارپ خوب و عمدتاً از چارچوب دات نت است. همچنین به دلیل استفاده از فریم ورک دات نت استفاده می شود. Multithreading به راحتی انجام می شود.

پایتون

این به صورت رایگان و منبع باز توزیع می شود. حتی برای استفاده تجاری. این برنامه از برنامه نویسی چند پارادایم (OOP، رویه ای) پشتیبانی می کند و دارای قابلیت تبدیل نوع پویا است، به این معنی که نیازی به تعریف نوع داده متغیرها نیست. می تواند با جاوا (JVM) و دات نت کار کند. و C و جاوا اسکریپت را ادغام کنید. کدنویسی بسیار ساده تر است و نمادها و قالب های زیادی را شامل نمی شود.

از آنجایی که همه چیز به صورت پویا و در زمان اجرا انجام می شود، روند توسعه برنامه سریعتر و تلاش کاهش می یابد. همچنین دارای یک مفسر تعاملی برای برنامه نویسی آسان تر است. روند توسعه سریعی دارد اما در مقایسه با قدرت و سرعت اجرای سی شارپ بسیار ضعیف است. مانند سی شارپ، کتابخانه های زیادی دارد. به دلیل GIL یا Global Interpreter Lock، multithreading بسیار دشوارتر است و توسط چندین فرآیند انجام می شود.


نتیجه

در این مقاله مروری تفاوت بین سی شارپ و پایتون ما پرداخت کردیم به طور خلاصه، فرآیند کدنویسی در سی شارپ طولانی‌تر و سازمان‌دهی‌شده‌تر است و با استانداردهای OOP انجام می‌شود، اما سرعت و قدرت اجرای بسیار خوبی در مقایسه با پایتون دارد. این بدان معنا نیست که پایتون زبان ضعیفی است. با داشتن کتابخانه های زیاد، پایتون را می توان بر روی پلتفرم های مختلف پیاده سازی کرد و فرآیند کدنویسی سریعتر و ساده تر از سی شارپ است.

هر کدام از آنها محبوب ترین زبان های برنامه نویسی سال 2019 هستند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، انتخاب بین این دو زبان کاملاً به استفاده شما بستگی دارد. موفق و پایدار باشید.